Sommerudstilling, Sdr. Hygum. 20-21 August 2016
Ærespræmie liste:
1. Aksel Nissen, Vojens. 3,1 Hollænder madagascar 379,0 point
2. Jørgen Larsen, Horsens, 1,3 Hollænder japaner, sort/gulrød 377,5 point
3. Jørn T. Schmidt, Bevtoft, 2,2 Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5 point
4. Lars K. Hansen, Rudkøbing, 3,0 Dværgvædder vildt-,jerngrå og vildtsort 283,5 point
5. Michael G. Nielsen, Bylderup Bov, 1,2 Dværgvædder sort 282,5 point
6. Leon Hansen, Rudkøbing, 1,2 Dværgvædder masagascar 282,5 point
7. Louise Hansen, Gredstedbro, 1,2 Dværgschecke sort 282,5 point
8. Kaj Thaysen, Løgumkloster, 0,1 Angora, hvid rødøjet 95,0 point
Pokal liste
Bedste hun med unger
Per Rathenburg-Frandsen, Rødding. 0,1 Dværgvædder hvid blåøjet 94,5 point
Bedste ungdomsmedlem
Michael G. Nielsen, Bylderup Bov, 1,2 Dværgvædder sort 282,5 point
Bedste ungdyr
Jørgen Larsen, Horsens, 1,3 Hollænder, Japaner, Sort/gulrød 377,5 Point
Flemmings mindepokal
Jørn T. Schmidt, Bevtoft 1,0 Hermelin vildt-,jerngrå og vildtsort 95,0 Point
Kælekanin
1. Mie O. Nielsen med Trille, 97 point
2. Anne-Mette Fogh med Thino, 96,5 point
3. Anja Semberg med Apple Jack 96 point
4. Ditte W. Jensen med Kaya, 95,5 point
5. Julie Hansen med Olav, 95 point
6. Ditte W. Jensen med Jupitor, 94,5 point
7. Sofie Schmidt med Basse, 93,5 point
Udstilling i Vejle D.19 og 20. November 2016
5 årige Noah Tryk fra Bylderup-Bov, medlem af Haderslev Kaninavlerforening vandt to pokaler
Best in show. 0,1 Hermelin Sort 96p
Bedste UA i Haderslev. 1,3 Hermelin Sort 379,5p
Første resultat i D.M.K.U. for ungdomsmedlemmer 2016/2017 i Vejle
Res. 946,5 p.
Tillykke til deltager: Sofie Schmidt, Bevtoft - Lukas Steenfar Lind, Fredericia - Michael G. Nielsen, Bylderup Bov - Noah Tryk Bylderup Bov og
Hold leder - Per Rathenburg-Frandsen
Ærespræmie liste:
1. Aksel Nissen, Vojens. 3,1 Hollænder madagascar 379,0 point
2. Jørgen Larsen, Horsens, 1,3 Hollænder japaner, sort/gulrød 377,5 point
3. Jørn T. Schmidt, Bevtoft, 2,2 Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5 point
4. Lars K. Hansen, Rudkøbing, 3,0 Dværgvædder vildt-,jerngrå og vildtsort 283,5 point
5. Michael G. Nielsen, Bylderup Bov, 1,2 Dværgvædder sort 282,5 point
6. Leon Hansen, Rudkøbing, 1,2 Dværgvædder masagascar 282,5 point
7. Louise Hansen, Gredstedbro, 1,2 Dværgschecke sort 282,5 point
8. Kaj Thaysen, Løgumkloster, 0,1 Angora, hvid rødøjet 95,0 point
Pokal liste
Bedste hun med unger
Per Rathenburg-Frandsen, Rødding. 0,1 Dværgvædder hvid blåøjet 94,5 point
Bedste ungdomsmedlem
Michael G. Nielsen, Bylderup Bov, 1,2 Dværgvædder sort 282,5 point
Bedste ungdyr
Jørgen Larsen, Horsens, 1,3 Hollænder, Japaner, Sort/gulrød 377,5 Point
Flemmings mindepokal
Jørn T. Schmidt, Bevtoft 1,0 Hermelin vildt-,jerngrå og vildtsort 95,0 Point
Kælekanin
1. Mie O. Nielsen med Trille, 97 point
2. Anne-Mette Fogh med Thino, 96,5 point
3. Anja Semberg med Apple Jack 96 point
4. Ditte W. Jensen med Kaya, 95,5 point
5. Julie Hansen med Olav, 95 point
6. Ditte W. Jensen med Jupitor, 94,5 point
7. Sofie Schmidt med Basse, 93,5 point
Udstilling i Vejle D.19 og 20. November 2016
- Ærespræmieliste - Klasse L point
1. Knud Jensen, Børkop 285,5
2. Noah Tryk, Bylderup Bov 379,5
3. Jørn Schmidt, Bevtoft 379,5
4. Michael G. Nielsen, Bylderup Bov 284,5
5. Anne-Lise Jensen, Børkop 284,5
6. Aksel Nissen, Vojens 378,5
7. Bjerne Frederiksen, Ullerslev 378,0
8. Louise Møller, Gredstedbro 377,5
9. Else Thaysen, Løgumkloster 377,5
10. Frode Klevang, Odense 377,5
11. Per Rathenburg - Frandsen, Rødding 283,5
12. Søren Jørgensen, Hedensted 377,0
13. Frode Klevang, Odense 95,5
14. Søren Jørgensen, Hedensted 95,5
15. Erik Piihl, Bjert 376,0
16. Peder V. Andersen, Vejle 282,0
17. Per Rathenburg-Frandsen 95,0 - Pokal overdragelser ved fællesudstillingen i Vejle
5 årige Noah Tryk fra Bylderup-Bov, medlem af Haderslev Kaninavlerforening vandt to pokaler
Best in show. 0,1 Hermelin Sort 96p
Bedste UA i Haderslev. 1,3 Hermelin Sort 379,5p
Første resultat i D.M.K.U. for ungdomsmedlemmer 2016/2017 i Vejle
Res. 946,5 p.
Tillykke til deltager: Sofie Schmidt, Bevtoft - Lukas Steenfar Lind, Fredericia - Michael G. Nielsen, Bylderup Bov - Noah Tryk Bylderup Bov og
Hold leder - Per Rathenburg-Frandsen